طراحي سايت

اصول كليدي طراحي وب

اگر تا كنون اصول طراحي سايت را مورد بررسي قرار داده ايد، احتمالا بيشتر از اين است كه با نگرش زير آشنا شويد: "طراحي وب در حال حاضر بسيار آسان است. با سرعت رعد و برق سريع اينترنت و مرورگرهاي پيشرفته، طراحان به سختي بايد با هرگونه محدوديتي كه روزهاي اوليه وب را تشكيل مي دهند، مقابله كنند. يك وب سايت، بيش از هر زمان، يك بوم طراح است. "

اين ممكن است به اندازه كافي درست از نظر كسي كه در حال حاضر با اصول اوليه راحت است، اما اگر عباراتي مانند "سيستم شبكه پاسخگو CSS" و "فونت وب گوگل" براي شما بيگانه هستند، سپس به جهنم به نظر مي رسد "oh-so-easy" طراحي وب هنوز ممكن است گمانه زني به نظر برسد.

به رسميت شناختن اين، ما مجموعه اي از اساسي ترين مقدمات طراحي وب را با ابتكار عمل در ذهن داريم. البته، هرگز فكر بدي براي بررسي مباني نيست، حتي اگر خود را يك عقل بدانيد.

1. سيستم هاي شبكه

از زمان اختراع كدكس در قرن اول، شبكه مشخص شده است كه چگونه ما مي خوانيم. هزاران تن از تغييرات، شامل تنظيمات مختلف رديف و ستون، در طول زمان ظهور كرده اند.

فكر كنيد كه متن و تصاوير در كتاب ها، روزنامه ها و مجلات قرار گرفته اند. اين ها سيستم هايي هستند كه بيشتر يا كمتر به طور مستقيم بر روي وب منتقل مي شوند و كار مي كنند. كلام به عقل: بسياري از طراحان تلاش كرده اند از نام "خلاقيت" از شبكه جلوگيري كنند؛ بسياري از اين وبسايت ها خوانده نشده است.

در دنيايي كه مردم آن را دارند، اگر احتمال بيشتري براي مرور وب در گوشي ها و رايانه هاي لوحي ندارند، نسبت به رايانه هاي سنتي، مسئله «طراحي پاسخگو» طراحي شده است كه به شيوه صاف و عمدي به اندازه صفحه هاي كوچكتر ترجمه مي شود .

براي ساده تر ساختن زندگي ما، تعداد زيادي از سيستم هاي شبكه اي از پيش ساخته ساخته شده است كه پاسخگو هستند، سازگار با زبان هاي برنامه نويسي اصلي و به طور كلي رايگان براي دانلود هستند.

برخي از آنهايي كه محبوب هستند 960.gs ، Grid و Grid Grid است ، اما ليست گزينه هاي خوب واقعا بزرگ است، و بعضي از آنها پيچيده تر از ديگران است. اين يك مقاله خوب از WebDesignerDepot است تا شما را شروع كند.

البته، اگر شما احساس پرماجرا هستيد يا احساس كنيد كه پروژه شما يك راه حل واقعا منحصر به فرد را مي خواهد، به هر حال، خودتان را ايجاد كنيد.

2. سلسله مراتب بصري

ما اخيرا يك مقاله كامل در اين زمينه براي طراحي سايت نوشتيم، بنابراين در اينجا مختصر خواهيم گفت. در واقع، اين واقعيت شناخته شده است كه در بسياري از فرهنگ ها، مردم از چپ به راست و بالا به پايين خواندن. با اين حال، اين نيز يك واقعيت شناخته شده است كه در اين پارامترها، رفتار خواندن به دنبال مجموعه اي بسيار پيچيده اي از قوانين است. اين به خصوص در مورد اينترنت است كه در آن مردم واقعا صفحات را "اسكن" بسيار بيشتر از "خواندن" آنها.

صفحات وب خوب در پاسخ به اين الگوهاي خواندن اندازه گيري شده با قرار دادن عناصر مهم مانند لوگو، تماس به عمل يا يك تصوير كليدي در امتداد محورهايي كه خواننده انتظار دارد اسكن كند، ساخته شده است. اينها معمولا "F" يا "Z" شكل مي گيرند.

فراتر از آن، سلسله مراتب بصري در مورد نشان دادن به خوانندگان چيزي است كه بايد ابتدا خواند و چه بايد بعد خوانده شود. پس از قرار دادن صفحه، اين ممكن است شامل استراتژي هايي مانند اندازه فونت، فاصله، جهت جفت و نوشتن قلم، و همچنين استفاده از رنگ هاي برجسته.

3. فونت هاي ايمن وب

در سال 2014، اصطلاح "فونتهاي ايمن وب" در حال حاضر به عنوان چيزي از انحرافي شناخته مي شود. در روزهاي اوليه اينترنت، مرورگرها تعداد محدودي از فونت ها را پشتيباني مي كردند - معمولا فقط كساني بودند كه قبلا در نرم افزار پردازش كلمه كاربران نصب شده بودند - و اگر از اين ها عقب نشيني كنيد، بعضي از بازديدكنندگان فقط ديدن نمادهاي تصادفي را نشان مي دهند.

امروزه هنوز هم درست است كه برخي از فونتها توسط اكثر مرورگرها پشتيباني ميشوند در حاليكه ديگر فونتها نيستند، اما تعدادي از گزينه هاي ايمن وب به لطف پذيرش آنچه كه در مرورگرهاي مدرن به كار رفته است، فونت چهره شناخته شده است. در واقع، بسياري از طراحان از داشتن بيش از حد براي انتخاب، شكايت دارند.

خدمات فونت مبتني بر هزينه عبارتند از Typekit ، WebINK ، Fontdeck وFontspring . همچنين اگر فايلي را از طريق سرويسهاي رايگان مانند فونت وب گوگل جستجو كنيد، مي توانيد فونت هاي زيبا را نيز پيدا كنيد. در اينجا خلاصه اي از فونت وب رايگانCreativeBloq است.

اكنون كه مي دانيد كجا نگاه كنيد، فقط چند قاعده كلي وجود دارد كه بايد در ذهن داشته باشيد:

•فونت هاي سريف براي سرفصل ها هستند

در طراحي وب، فونت هاي serif هميشه براي سرفصل ها محفوظ است، زيرا در اندازه هاي كوچك آنها سخت است كه بخوانند. متن بدن بايد به طور كلي بدون انعكاس باشد.

•فونت ها را حداقل نگه داريد

براي كاهش هدر رفتن، تعداد فونت هاي مختلف را در يك وب سايت به حداقل برسانيد. دو يا سه در بيشترين. براي كسب اطلاعات بيشتر، مقاله اخير ما را درباره جفت شدن فونت هاي هوشمند بررسي كنيد.

•فضاي زيادي را نگيريد

به ياد داشته باشيد كه برخي از فايل هاي فونت مي تواند بسيار عظيم باشد، و اين به طور بالقوه مي تواند زمان بارگذاري يك وب سايت را كند كند.

4. تصاوير و رنگ

اصول تصوير و قرار دادن رنگ به ويژه براي طراحي وب منحصر به فرد نيست، بنابراين ما در اينجا عمق بيشتري نخواهيم گذاشت. حداكثر اصلي نگه داشتن اين است: آن را از دست ندهيد.

براي رنگ:

•پالت رنگ خود را حداقل نگه داريد

همانند فونت ها، فقط به 2 يا 3 رسيده اند. آنها بايد از نام تجاري ميزبان، در حالي كه خدمت مي كنند تا بخش هاي مهم را برجسته كنند، همانطور كه در بخش "سلسله مراتب بصري" اشاره شده است.

•رنگ كوري را در نظر بگيريد

يكي ديگر از ملاحظات ارزشمند در پشت ذهن شما اين واقعيت است كه چيزي شبيه به 5٪ از (مرد) جمعيت رنگين كمان است.

براي تصاوير:

•حداقل حركت را حفظ كنيد

اجتناب از تصاويري كه حركت مي كنند. مقاومت در مورد فلاش حتي GIF ها بسيار سوال برانگيز هستند، مگر اينكه با حداكثر مهارت اجرا شوند. به طور كلي، مطالعات نشان مي دهد كه بينندگان وب سايت هايي را كه هنوز حفظ مي شوند، ترجيح مي دهند.

•تصاوير را با ذكاوت انتخاب كنيد

از تصاوير به سادگي به عنوان راهي براي پر كردن فضاي استفاده نكنيد؛ بازديدكنندگان فورا اين را انتخاب خواهند كرد و ممكن است علاقه شما به صفحه شما را از دست بدهند.در عوض، فقط تصاويري را استفاده كنيد كه اطلاعات مفيدي را در اختيار شما قرار مي دهند كه متن همراهي را نشان مي دهند يا چيزي را درباره محصول توضيح مي دهند. اين مقاله در Designinstruct اين موضوع را عميق تر بررسي مي كند.

•هميشه با تمام محدوديت هاي صدور مجوز تصوير سهام پايبند باشيد

از محدوديت هاي مجوز مرتبط با تصاوير خود آگاهي داشته باشيد. اكثر تصاوير داراي حق نسخه برداري هستند، به اين معني كه شما يا مشتريتان بايد طبق نيازهايتان از آنها استفاده كنيد. شما مي توانيد با استفاده از مقالات گذشته كه نوشته ايد، خود را با اين موضوع آشنا كنيد.

• اندازه فايل ها را كوچك نگه داريد

اطمينان حاصل كنيد كه اندازه تصوير شما كم است (رزولوشن صفحه 72 پيكسل). تصاوير اغلب 60٪ و يا بيشتر از اندازه صفحه وب / زمان بارگذاري را تشكيل مي دهند.

جهت كسب اطلاعات بيشتر براي مشاوره و يا سفارش طراحي سايت با ما در ارتباط باشيد:

موبايل و تلگرام :  09126863580

021-44491770 - 021-44491771تلفن هاي تماس :

 

 

 

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۹:۰۷ توسط:سارا موضوع: